ok

Sepetim

Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır...

Toplam0.00

Üye Girişi
Sipariş Takip
Sepetim0
Sepetim:0
0

Nasıl Çiçek Sulanır

Bitki bakımında en önemli aşamalardan biri de sulamanın nasıl yapılacağıdır. Her bitkinin birbirinden farklı sulama teknikleri vardır. Bitkinizin su ihtiyacını bilerek doğru sulama yöntemini kullanmalısınız.

Öncelikle bitkilere fazla su vermemelisiniz. Hemen büyüsün ya da suya ihtiyacı var düşüncesiyle ve evden uzun süre uzak kalınacağı zamanlarda bitkiye ihtiyacından fazla su verilir. Bu da yanlış bir yöntemdir. Bitki kökü uzun süre fazla suya maruz kalınca küflenir.

Bazı bitkiler gece sulanınca mantar hastalığı oluşabilir. Bitkinizin ne kadar suya ihtiyacı olduğunu bilmeli ve her zaman aynı miktarda su vermelisiniz.

Bitkiler nasıl sulanmalı?

Salon ve balkon bitkilerinin su ihtiyacını karşılarken uygulayacağınız yöntemler ömürlerini uzatacaktır.

Su püskürtme: Bazı bitkiler sulamanın yanında, su püskürtülmesine de ihtiyaç duyar. Su püskürtme özellikle nemli hava tercih eden bitkiler için kullanılan bir yöntem olup, sıcak ve kurak havalarda suyu çok ince damlacıklar halinde püskürten pompalar ile gerçekleştirilir. Su püskürtme sadece bitkilerin yapraklarına yapılmalıdır. Eğer btikinin çiçek ve goncalarına su püskürtülürse, zarar görebilir.Su püskürtme ideal olarak geceleri bitkilerin yaprakları kuruyken uygulanmalıdır.

Yaprakların silinmesi: Özellikle iri yapraklı bitkilerin yaprakları sıcak ve kurak havalarda ıslak bez veya sünger ile silinmelidir. Bu şekilde hem ortamın nem oranı artmış olur, hem de yaprakların üzerinde zaman içinde biriken toz tanecikleri temizlenmiş olur.

Sulama: Salon bitkilerinin toprağına su verirken suyun ne zaman, ne ölçüde ve nasıl verileceğini bilmek gerekir. Bitkilerin suya ihtiyacı olup olmadığını anlamanın yolları; saksı toprağının kuruması, dal ve gövdelerin sarkması ve kendini bırakması, saksıya vurulduğunda tok ses çıkarmasıdır.

 • Bitkilere su ancak sabah erken saatlerde ya da akşamları verilmeli, direk güneş altında kesinlikle su verilmemelidir.
 • Bitkilere su az veya çok değill, orta kararda, toprağın ihityacı olduğu oranda verilmelidir.
 • Su verirken suyu direk bitkinin üzerine dökmek zarar verebileceği için, suyu saksıda bitkiden uzak bir köşeden azar azar vermek gerekir.
 • Kullanılan suyun ortalama 16-18 santigrat derece ısıda olması idealdir. Çok sıcak ya da çok soğuk su bitkilere zara verebilir.
 • Bitkilere verilecek suyu bir gün bekletmek gerekir. Böylece su ısısının oda sıcaklığında olması ve klor seviyesinin azalması sağlanır.
 • Bitkilerin çiçeklenme döneminde daha fazla sulanması, dinlenme döneminde ise daha az sulanması gerekir.
 • Tüm bunlara dikkat ederek, bitkilerinizin uzun süre sağlıklı kalmalarını sağlayabilirsiniz.

İç mekan bitkileri

 • Bazı insanlar, her çeşit suyun, bitkilerin bütün ihtiyaçlarını karşılayacağını düşünür. Ancak, bu inanış yanlıştır. Örneğin, musluk suyu çoğu kez bitkileri hasta eder ve hatta ölümüne bile yol açabilir.
 • Musluk suyu yerine, içme suyu veya filtre edilmiş su kullanın.
 • Eğer sadece musluk suyu kullanma şansınız varsa, bu suya biraz filtre su ekleyerek kötü etkilerini azaltın.
 • Sulama sırasında, toprak yüzeyinin ıslanması yeterli değildir. Unutmayın, su köklere kadar ulaşmalıdır. Az su verirseniz, yüzeydeki toprağı nemlendirmekle kalır. Kökler yeterli su alamazsa, topraktaki tuz miktarı yükselir ve bu da bitkinin gelişim hızını yavaşlatır.
 • Saksının altındaki drenaj deliklerinden su gelene kadar sulamaya devam edin. Bunun iki faydası vardır. Suyun köklere ulaştığından emin olursunuz ve fazla miktardaki gübre yıkanmış olur.
 • İç mekan bitkilerinin saksılarında, sağlıklı bir drenaj sistemi kurun. Drenaj deliklerinden boşalan fazla suyu dökün. Saksıyı, fazla suyun içinde bırakmayın.
 • Sulamadan önce, toprağın nem miktarını kontrol edin. Parmağınızla toprağa bastırın ve topraktaki nem miktarını hissedin. Eğer toprak parmağınıza yapışıyorsa, yeterince nemlidir ve sulanmaya ihtiyaç duymaz. Sulama yapmak için en ideal zaman, toprağın parmağınıza hiç yapışmadığı zamandır.

Kuraklığa dayanıklı bitkiler

Bahçenizde kekik yetiştirebilirsiniz. Fazla suya ihtiyaç duymadan, bahçenizde yeşil rengini korur. Kekik, görüntüsünün yanı sıra, hoş kokusuyla da bahçenize ferahlık verecektir. Kuraklığa dayanıklı bitkilerden zakkum, meşe ağacı, çam ve ladin ağacı bahçeniz için uygun olacaktır.

Bahçenizin köşelerinde çim yerine, kuraklığa dayanıklı otlar kullanabilirsiniz. Yol kenarındaki su şeritlerinden gelen su, bitkilerinizin büyümesi için yeterli olacaktır. Yeşil yapraklı bitkiler, erozyonu önlediği için, bahçenizin genelinde kullanabilirsiniz.

Doruk Çiçekçilik Kastamonu Çiçek Siparişi

ÖZEL ÜRÜNLER

Özel Ürünler Sizin için özel olarak seçilmiş ve hazırlanmış ürünler.
Doruk Çiçekçilik Kastamonu Çiçek Siparişi

GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

Güvenli Alışveriş Sitemizden yapacağınız alışverişlerinizde SSL Güvenlik sistemi uygulanmaktadır.
Sipariş Takip

SİPARİŞ TAKİP

Sipariş Takip Siparişlerinizi anbean sitemizden takip edebilirsiniz.
Hızlı Teslimat

HIZLI TESLİMAT

Hızlı Teslimat Siparişlerinizi istediğiniz zamanda sorunsuz teslim ederiz.
7/24 İletişim

7/24 İLETİŞİM

7/24 İletişim Dilediğiniz zaman yanınızdayız.
Müşteri Memnuniyeti

Canlı ve Taze

Canlı ve Taze Müşteri memnuniyetini en üst safhada tutmak bizim işimiz.